Výcvik psů

S výcvikem psů jsem neměla vůbec žádné zkušenosti, nicméně se mi velice líbilo, když psovod porozuměl svému čtyřnohému kamarádovi a ten se snažil plnit veškeré přání svého páníčka a poslouchal ho na slovo.

Jakmile jsme si domů dovezli Ginu, začala jsem se tedy o výcvik zajímat. Jelikož jsem se do Holýšova přistěhovala z Moravy a nikoho tady moc neznala, bylo mi doporučeno kynologické cvičiště v Kolovči.

Když byly Gince 4 měsíce, vydaly jsme se tedy poprvé na dané kynologické cvičiště. Ginka byla velice šikovná, po pár trénincích se spoustu povelů a cviků naučila, socializace mezi ostatními psy byla bezproblémová, měly jsme tam spousty psích kamarádů a tak jsme se každou neděli těšily, až zase vyrazíme. Výcvik vedl výcvikář zabývající se TARTEM a my tehdy vůbec netušily, co tento výcvik obnáší. Nicméně pořádali letní tábory, víkendové výcviky, kterých jsme se několikrát zúčastnily. Zpočátku se nám všude moc líbilo, složily jsme s Ginkou několik zkoušek, nicméně jsem měla pocit, že "něco" není v pořádku.

Nemusela jsem být zrovna psí psycholog, abych viděla, že Gina, když spolu cvičíme, už zdaleka není tak spokojená, jako bývala na začátku. Vzhledem k tomu, že moje vnímání je nastaveno tak, že za chyby nikdy nemůže pejsek, vyvstala zcela logická otázka, co je tedy špatně? Proč je náš společný výkon stále horší a proč je fena čím dál tím více nespokojená a nesoustředěná. Nedokázala jsem však nic kloudného vymyslet a tak jsem se obrátila na svého kamaráda, který se také zabývá výcvikem na Moravě a ten mi doporučil, abych navštívila psí školu p. Jiřího Ščučky, který se zabývá behaviorismem, přirozenou komunikací se psy, problémovým chováním psů atd......, že ten nám určitě pomůže.

Po první návštěvě u pana Ščučky jsem byla v šoku - zjistila jsem, že Gině vůbec nerozumím, nevnímám ji a naše komunikace mezi námi je na bodu mrazu. Ginka a já jsme tím nastoupily na novou cestu. Začínaly jsme prostě obě znovu, od samého začátku. Pod vedením pana Ščučky Ginka úplně rozkvetla. Pravda, stále ještě se potýkáme s nějakými hloupostmi, které jsme si přinesly z dřívějška, ale myslím, že dnes už o sobě vzájemně víme daleko více a mnohem lépe si rozumíme. Báječným důkazem pokroku pro mne je hlavně to, že Gina se na výcvik těší, dokonce zkoušíme pomaloučku i obrany a z výcviky odjíždíme vždy obě dvě spokojené.
A aby jsme si společné chvíle zpestřily, začaly jsme se také věnovat dogfresbee, které nás moc baví.